KLASSZIKUS GITÁR, JAZZ GITÁR, ÜTŐ HANGSZERES TANSZAK
A tanszak tanárai:
Tanszakvezető: Tóth Gyula (jazz-gitár tanár)
Klasszikus gitár: Németh Anikó, Szalainé Papp Edit
Ütőhangszerek: Kovács Zsolt, Nagy Nándor
![](https://veresegyhaz-lisznyay.hu/wordpress/wp-content/uploads/2021/10/gitar-1-2.jpg)
A gitár pengetős hangszer, amely szólójátékra és társas zenélésre egyaránt alkalmas. Nyolcasra emlékeztető teste és hat húrja van, nyakát ún. érintők tagolják. A klasszikus-gitár gazdag zeneirodalma a reneszánsztól napjainkig terjed.
![](https://veresegyhaz-lisznyay.hu/wordpress/wp-content/uploads/2021/10/gitar-2.jpg)
Zeneiskolánkban a jazz-gitár tanulására is van lehetőség. A jazz-zene egy kreatív játékmód, amely az alapvető zenei és hangszeres ismeretekre épülve, alapot nyújt a könnyűzene valamennyi irányzatának elsajátításához.
A gitár tanulás elkezdését leginkább 8-9 éves kortól javasoljuk, amikor már elég nagy a gyerekek keze a húrok lefogásához. Nem kötelező feltétel, de előnyt jelenthet a zenei előképző elvégzése.
Gitár tanulmányok során a félévi és év végi vizsgák mellett növendék-hangversenyeken is lehetőség van megmutatni, hogy hogyan haladsz, de részt lehet venni zenei versenyeken, és különböző kamarazenei formációk munkájában is.
Ha valakinek nincs saját hangszere, a kezdéshez lehetőséget biztosítunk gitárok kölcsönzésére.
![](https://veresegyhaz-lisznyay.hu/wordpress/wp-content/uploads/2021/10/uto-2.jpg)
Az ütőhangszerek alkotják az egyik legnépesebb családot a hangszerek között. Sokféle felépítésű és hangú létezik: az összeütött fadaraboktól, a cintányérokon, csörgőkön, dobféléken keresztül a xilofonokig. A zenében betöltött szerepük is sokféle – koronként, műfajonként és földrajzi területenként is eltérő -, ősidők óta az emberi kultúra részét képezik.
Az ütőhangszerekre már 7-8 évesen lehet jelentkezni. A tanuláshoz kezdetben elegendő egy pár dobverő, gumilap vagy egy kisdob, amelyen a ritmus alapelemeit, a legfontosabb ritmusképleteket tanulják meg a növendékek. Az alapismeretek megszerzése közben a dobszerelésen való játék is elsajátítható. Ezzel párhuzamosan az ütős dallamhangszerekkel is meg lehet ismerkedni (például: marimba, xilofon, vibrafon, harangjáték), amelyeken egyaránt megszólaltathatók klasszikus és könnyűzenei darabok egyaránt.
Az egyéni foglalkozásokon meg lehet tanulni a ritmusok és az ütőhangszerek világát és a kifejezetten e hangszerekre komponált szóló darabok eljátszását. A kamaraórák pedig alkalmat nyújtanak a közös zenélésre, mivel az ütőhangszerek leggyakrabban más hangszerekkel játszanak együtt.
A növendékek a vizsgák mellett növendék-hangversenyeken is megmutatkozhatnak, de részt vehetnek zenei versenyeken is. Ha valaki kedvet érez rá, az alapismeretek megszerzése után a könnyűzenei ütőhangszeres játékot is elsajátíthatja.